شنبه 29 مرداد

نگاهی به نخستین قسمت یک مسابقه تلویزیونی با هدف آموزش مهارت های زندگی/ زوجینو مسابقه ای برای زوج های نو

نگاهی به نخستین قسمت یک مسابقه تلویزیونی با هدف آموزش مهارت های زندگی/ زوجینو مسابقه ای برای زوج های نو

نگاهی به نخستین قسمت یک مسابقه تلویزیونی با هدف آموزش مهارت های زندگی/ زوجینو مسابقه ای برای زوج های نو

 
 
نخستین قسمت از مسابقه بزرگ «زوجینو» در قالب ویژه برنامه، یکشنبه 4 آبان همزمان با آغاز ولایت با سعادت امام زمان (عج) ساعت  22:30با اجرای باربد بابایی بر روی آنتن شبکه سه سیما رفت .
این مسابقه با هدف شناخت و تعامل میان زوجین، بازنمایی خلاقیت زوجین و نگاهی نو به زندگی، مدیریت بحران در زندگی، کسب در آمد و ترویج استفاده از کالای ایرانی، مدیریت اقتصاد خانواده و... با نگاه خانواده محور، قرار است از روزهای شنبه تا چهارشنبه در 80 قسمت پخش شود .
اما قسمت نخست این مسابقه که بازخوردهای مثبت و منفی فراوانی نیز داشت، دارای بخش های متعدد و مهیجی بود که در ادامه نگاهی کوتاه به آن ها خواهیم داشت .
در شروع مسابقه سری به پشت صحنه زده شد و با زوج های شرکت کننده و خانواده آن ها آشنا شدیم .
زوج نخست یعنی علی اکبر بیات و بهاره بختیاری که 11 ماه از ازدواجشان می گذشت و شیوع بیماری کرونا تاثیر زیادی در آغاز زندگی مشترکشان داشته است، توانسته بودند به موجب همدلی و همراهی کسب و کار خانگی راه اندازی کنند.
زوج دوم یعنی علی رجبعلی و مرجان نورمحمدی یک سال و 10 ماه بود که ازدواج کرده بودند و داستان زندگی شان سراسر تلاش بوده است و با توجه به اینکه در شروع زندگی دانشجو بودند فعالیت های زیادی برای شروع زندگی مشترکشان انجام داده بودند و با کمک های خانواده زندگی مشترکشان را آغاز کرده بودند.
 
بخش نخست ؛ تشکر و قدردانی
 
در بخش نخست این مسابقه برخلاف همیشه که معمولا زوجین از یکدیگر انتقاد می کنند، باید در مدت  یک دقیقه و 30 ثانیه از یکدیگر قدردانی و تشکر می کردند . هدف اصلی این بخش  این بود که زوج ها یاد بگیرند که چرا و چگونه از یکدیگر تشکر کنند و جرات به زبان آوردن آن را داشته باشندکه بسیار مهیج و آموزنده بود و در پایان این بخش امتیازی برای هریک از زوج ها در نظر گرفته شد .
 
بخش دوم؛ شناخت زوج ها از یکدیگر
 
در بخش دوم این مسابقه که هدف اصلی آن شناخت زوجین از یکدیگر بود، ابتدا خانم ها به چند سوال پاسخ می دادند و سپس همان سوالات عینا از آقایان پرسیده می شد و به هر کدام از آقایان در این مرحله امکان 4 خطا داده شد و با هر خطا چکشی که در پشت سرشان قرار داشت یک بار به عقب کشیده می شد ، و در نهایت به ازای خطاها چکش ضربه ای به بازنده وارد و آن را پرتاب می کرد . ویژگی این آیتم شاد و مفرح بودن آن بود به طوریکه خنده زیاد حضار را نیز همراه داشت .
 
بخش سوم ؛ حضور خانواده ها
در بخش سوم زوج ها به همراه خانواده  به یک سوال کلی پاسخ دادند که این سوال قبلا از یکصد پدر و مادر نیز پرسیده شده بود . 
سوال : بیشترین نصیحتی که پدر و مادران به فرزندان می کنند ، چیست ؟  
بیشترین پاسخ یکصد پدر و مادر از طریق یک نمایشگر که در پشت سر زوج ها قرار داشت نمایش داده می شد . هدف از این بخش بررسی اولویت های فکری زوج ها و نزدیکی آن با پدر و مادران بود .
 
بخش چهارم ؛ آشپزی با سامان گلریز
در این بخش همانطور که از عنوانش پیداست دستپخت زوج ها و میزان تعامل بین آنها مورد بررسی قرار گرفت . از ویژگی های این بخش حضور سامان گلریز، سرآشپز معروف بود که بخش داوری و امتیازدهی را نیز بر عهده داشت .
غذای انتخابی این بخش مرغ برگر بود که هر زوج با استفاده از تمام تجهیزات مورد نیاز نسبت به تهیه و پخت آن اقدام می کردند . این بخش بسیار مهیج و جذاب با هدف سلامت محوری و تغذیه مناسب طراحی و اجرا شد .
 
بخش پنجم ؛ چالش برخورد کیک با صورت
 
بخش پنجم با محوریت خانم ها برگزار شد ؛ بدین نحو که سوالاتی به صورت ضربدری از خانم ها پرسیده شد و در صورت اشتباه بودن پاسخ ، گردونه ای از سوی مجری به چرخش درآمد.عقربه بر روی هرعددی ه می ایستاد اهم توسط خانم شرکت کننده چرخیده میشد و به موجب این امر هر لحظه امکان خوردن کیک به صورت شخص می شد و در نهایت طی چندین رفت و برگشت این اتفاق افتاد .این آیتم بسیار مهیج و نشاط بسیاری به همراه داشت وخنده حضار فضای سالن را پر کرد.
 
 بخش ششم ؛ چالش روانشناسی
بخش روانشناسی یکی از بخش های جذاب این مسابقه بود که البته خارج از رقابت و با هدف آموزش یک تکنیک و مهارت طراحی شده بود .
در این بخش با حضورکارشناس برنامه جناب آقای دکتر لاغر ، تمرینی در نظر گرفته شد که زوجین از این طریق بتوانند قدر فرصت ها و لحظات زندگی را بیشتر بدانند و به راحتی آن ها را از دست ندهند .
بر اساس این چالش، زوج ها در موقعیتی قرار گرفتند که یکی از آن ها یک هفته بیشتر فرصت زندگی ندارد و باید آخرین نامه خود را برای همسرش را بنویسد .
بدون شک این آیتم تاثیرگذارترین بخش مسابقه زوجینو بود که باعث ناراحتی، اندوه و اشک ریختن هر دو زوج و حضار شد . پیام این بخش این بود که قدر لحظه های زندگی را بیشتر بدانیم و زمان هایی که در مشکلات و عصبانیت ها غرق میشویم به سراغ آن رفته و با خواندنش قدر بودن هایمان را بدانیم .
 
بخش پایانی ؛ آیتم نجات
قبل از اجرای این آیتم، امتیازات هر دو زوج محاسبه می شود و زوجی که امتیاز کمتری دارد می تواند درخواست اجرای این آیتم را داشته باشد. در این بخش 10 ویژگی بارز آقا در پشت صحنه از ایشان پرسیده شده و از این 10 مورد 3 ویژگی مهم تر نیز تعیین شده بود. در ادامه خانم و همراه ایشان باید 3 ویژگی مهم تر را نیز حدس میزدند که در این صورت برنده مسابقه خواهند شد .
 
 جایزه ؛ کمک هزینه کسب و کار
 
در هر قسمت از مسابقه زوجینو یک زوج برنده و به مرحله بعد راه پیدا می کند . ضمن اینکه در نهایت  جایزه برد مسابقه دریافت کمک هزینه برای راه اندازی یک کسب و کار است. گفتنی است در نخستین مسابقه زوجینو ، زوج علی رجبعلی و مرجان نورمحمدی برنده شدند .
 
معرفی اپلیکیشن مینیمم
 
رای دهی در این مسابقه جذاب، توسط یک اپلیکیشن کاربردی به نام «مینیمم» در حوزه خدمات کسب و کار انجام می شود . بدین صورت که با ارسال عدد 1 به شماره 10001790 می توان این اپ را دریافت و نسبت به نصب آن اقدام کرد . ضمن اینکه بینندگان از طریق این اپ می توانند به زوج های شرکت کننده در مسابقه زوجینو رای داده و در نهایت فینالیست ها را مشخص کنند وهمچنین کسب امتیاز کنند.
  • برچسب ها :